Kokosový olej pre vaše vlasy: Aké má výhody a ako ho používať?

Kokosový olej používame na rôzne účely, od varenia cez upratovanie až po zvlhčovanie kože či na odstraňovanie mejkapu. Vedeli ste však, že sa dá používať aj na zlepšenie zdravia vašich vlasov?

Denné rituály poškodzujú vlasy

Naše denné rituály ako umývanie, česanie a stajlovanie, môžu spôsobiť poškodenie vlasov. Koruna krásy potom vyzerá suchá a polámaná.

Pre pochopenie týchto následkov treba vedieť viac o štruktúre vlasu. Ten má tri vrstvy:

Medula: Mäkká, centrálna časť vlasu. Hrubý vlas obsahuje veľké množstvo meduly, zatiaľ čo jemné vlasy túto vrstvu takmer nemajú.

Kortex: Najhrubšia vrstva vlasu. Obashuje veľa vláknitých proteínov a pigment, ktorý dáva vlasom farbu.

Kutikula: Kutikula je tvrdá, ochranná vrstva vlasu. Umývanie, stajlovanie a farbenie vlasov poškodzuje kutikulu. To ju oslabuje a znižuje jej schopnosť chrániť centrálnu časť vlasu. Poškodený vlas stráca vláknité bielkoviny, slabne a je náchylný sa zlomiť.

Prečo je kokosový olej lepší ako ostatné oleje?

Kokosový olej sa na vlasy používa často. Aké sú však dôkazy, ktoré kokosový olej postavili na začiatok tohto trendu?

Jedna štúdia skúmala vplyv kokosového, slnečnicového a minerálneho oleja na vlasy pred, resp. po umytí.

Aby výskumníci dokázali určiť, ktorý olej je pre ochranu vlasov lepší, zmerali množstvo proteínu vo vlase, strateného po každom umytí. Výsledok? Kokosový olej najväčšmi zabránil strate proteínu, či už bol aplikovaný pred alebo po umytí vlasov.

V skutočnosti kokosový olej „vyhral“ vo všetkých štúdiách tohto tímu a ochránil vlas, ktorý bol nepoškodený, ale aj chemicky ošetrovaný či vystavený UV žiareniu.

Na druhej strane, ani minerálny a ani slnečnicový olej takýto ochranný efekt nemali.

Predpokladá sa, že chemická štruktúra kokosového oleja stojí za jeho schopnosťou ochraňovať vlasy. Kokosový olej je zložený prevažne z mastnej kyseliny so stredne dlhým reťazcom – kyseliny laurovej. To dáva oleju dlhú, rovnú štruktúru, ktorá je ľahšie absorbovaná do hĺbky vlasu.

Slnečnicový olej obsahuje najmä kyselinu linoleovú, ktorá má objemnejšiu štruktúru, takže sa do vlasu nedostáva tak ľahko. To znamená, že minerálny aj slnečnicový olej síce vlasy dokážu obaliť, ale nie sú dobre absorbované do samotného vlasu.

Vtieranie oleja do vlasov znižuje riziko poškodenia

Existuje niekoľko spôsobov, ktorými si môžete aplikovať kokosový olej do vlasov, aby ste ich ochránili.

Ak si natriete olej do vlasov pred umývaním, ochráni ich pred poškodením, ktoré vlasy utrpia počas umývania a v čase, kým sú vlhké. Vlasy sú totiž najzraniteľnejšie práve vtedy, keď nie sú suché. Dôvodom sú nepatrné štrukturálne zmeny, ktorými vlas prechádza, keď absorbuje vodu.

Keď si vlasy namočíte, hrubý, centrálny kortex nasaje vlhkosť a zväčší svoj objem, čo štrukturálne zmení kutikulu. Vlasová kutikula sa skladá z plochých, prekrývajúcich sa „dlaždíc“, ktoré sa pripájajú smerom ku koreňu vlasu a smerujú ku jeho špičke.

Keď vlasový kortex absorbuje vlasu a napuchne, tieto „dlaždice“ sú vytlačené smerom von a trčia. Kvôli tomu je mokrý vlas ľahko poškoditeľný, najmä pri česaní a stajlovaní.

Aplikácia kokosového oleja na vlasy pred umývaním zredukuje množstvo absorbovanej vody a teda aj mieru, do akej je kutikula zraniteľná.

Po umývaní kokosový olej vlasy zjmení. To redukuje množstvo trenia, spôsobeného stajlovaním vlasov, a tým sa znižuje pravdepodobnosť zlomenia vlasu.

Ďalšie benefity kokosového oleja

Kokosový olej môže prospievať vlasom aj inými spôsobmi. Veľa z nich však zatiaľ nebolo dobre preskúmaných kontrolovanými štúdiami.

Možné benefity zahŕňajú:

Prevencia vší: Jedna malá štúdia zistila, že kokosový olej v kombinácii s anízovým sprejom má o 40% vyššiu účinnosť boja proti všiam než chemický permetrín.

Ochrana pred slnkom: UV filtre môžu chrániť vlasy pred slnečnými lúčmi. Niektoré štúdie vypočítali, že kokosový olej má ochranný faktor 8, takže môže byť užitočné aplikovať ho na vlasy.

Liečba lupín: Lupiny môžu byť spôsobené premnožením húb či kvasiniek na pokožke. Zatiaľ žiadna štúdia neskúmala konkrétne využitie kokosového oleja proti lupinám, avšak kokosový olej má potvrdené antimikrobiálne vlastnosti a môže pomôcť pri liečbe lupín.

Má kokosový olej na vlasy aj negatívne účinky?

Kokosový olej je všeobecne považovaný za bezpečný pri aplikácii na kožu a vlasy. Avšak pričasté používanie môže spôsobiť jeho nazbieranie sa vo vlasoch a na pokožke hlavy. To sa prejaví mastnými vlasmi, najmä v prípade, že ich máte veľmi jemné.

Aby ste sa tomuto neželanému efektu vyhli, začnite s malými množstvami oleja, ktoré si budete vtierať od stredu vlasov po ich konce. Ak máte jemné vlasy, na pokožku hlavy by ste si olej aplikovať vôbec nemali.

Je normálne stratiť denne 50 až 100 vlasov, no niektorí ľudia pri používaní kokosového oleja pozorujú väčšie straty. To však nemusí byť spôsobené priamo kokosovým olejom – ide len o následok toho, že na vlasy vyvíjate väčší mechanický ťah a tie, ktoré sú už „povolené“, tak vypadnú skôr.

Ako používať kokosový olej na vlasy?

Ako kondicionér: Umyte si vlasy šampónom ako normálne. Na hrebeň naneste kokosový olej a prečešte si vlasy od stredu po koniec.

Ako „oduzľovač“ po umytí: Po šampónovaní a fénovaní vlasov si rozotrite troško kokosového oleja po vlasoch, aby ste ich ochránili pri kefovaní.

Ako vlasová maska: Votrite kokosový olej do vlasov a nechajte ho niekoľko hodín (alebo cez noc) pôsobiť. Potom olej umyte.

Ako ochrana vlasov pred umytím: Kokosový olej stačí votrieť do vlasov predtým, než si ich umyjete.

Množstvo kokosové oleja, ktoré budete potrebovať, závisí od dĺžky a typu vašich vlasov. Väčšine ľudí postačí množstvo, ktoré zakryje vlasy od ich stredu po konce. Najlepšie je začať s malým množstvom a pridávať, keď budete cítiť, že je to potrebné.

Ak máte krátke alebo jemné vlasy, postačí vám čajová lyžička. Ľudia s dlhými, hrubšími vlasmi, budú potrebovať možno až dve polievkové lyžice.

Zdroj: https://authoritynutrition.com/coconut-oil-and-hair/

Zdroj fotografie: http://www.guangrongkeji.com/benefits-of-using-coconut-oil-for-hair/

Komentáre

Related posts