Trpíte nedostatkom železa? Spoznáte to podľa týchto 10 symptómov

Nedostatok železa - červené krvinky

Ak telo nemá k dispozícii dostatočné množstvo železa, nastáva jeho nedostatok aj v krvi, čo vedie k abnormálne nízkym hladinám červených krviniek. Železo je nevyhnutné pri tvorbe hemoglobínu, bielkoviny v červených krvinkách, ktorá im umožňuje prenášať v tele kyslík.

Keď je hemoglobínu málo, tkanivá a svaly nedostávajú dostatok kyslíka a nedokážu pracovať efektívne. To vedie k diagnóze – anémii.

Jestvuje viacero druhov anémií, z nich práve anémia z nedostatku železa je na svete najrozšírenejšia.

Bežnými príčinami nedostatku železa je nedostatočný príjem kvôli nesprávnej strave, zápalové ochorenia čriev, vyššie nároky počas tehotenstva a strata krvi.

Akákoľvek je však príčina, nedostatok železa môže vyústiť do nepríjemných symptómov, ktoré znížia kvalitu života. Tieto symptómy zahŕňajú horší zdravotný stav, nesústredenosť a nižší pracovný výkon.

Symptómy nedostatku železa sa môžu líšiť podľa vážnosti deficiencie, rýchlosti, s akou sa vyvinula, ale tiež aj podľa veku a zdravotného stavu. Niekedy sa dokonca nedostatok železa nemusí prejaviť žiadnymi symptómami.

1. Nezvyčajná únava

Pocit únavy je najbežnešjím symptómom nedostatku železa, prejavuje sa u viac než polovice tých, ktorým železo chýba.

Keď organizmus nemá dostatok hemoglobínu, ktorého základom je práve železo, do tkanív a svalov sa nedostáva dosť kyslíka a teda ani energie. Navyše, srdce musí viac pracovať, aby v tele presunulo dostatok okyseličenej krvi. Aj táto „extra“ práca prispieva k pocitu únavy.

Keďže únava je často považovaná za normálnu súčasť rušného, moderného života, je náročné diagnostikovať nedostatok železa len podľa tohto symptómu.

Mnoho ľudí s nedostatkom železa tiež pociťuje okrem nedostatok energie aj slabosť, zhoršenú schopnosť koncentrovať sa, prípadne je znížená ich pracovná produktivita.

2. Bledosť

Bledá pokožka tváre aj dolných očných viečok je ďalším bežným príznakom nedostatku železa.

Hemoglobín v červených krvinkách dodáva krvi červenú farbu, takže nízka hladina železa spôsobuje svetlejšiu farbu krvi. Preto môže koža stratiť zdravú, ružovú farbu.

Bledosť pokožky u ľudí s nedostatkom železa sa môže objaviť kdekoľvek na tele, no môže byť aj obmedzená na jedno miesto, napríklad tvár, ďasná, pery, očné viečka, či dokonca nechty.

Často sa lekári sústredia práve na takúto svetlú kožu. Aj tento symptóm však treba potvrdiť krvným testom.

Bledosť je bežná pri miernej až vážnej anémii. Ak si stiahnete spodné viečko nadol, jeho vnútorná vrstva by mala byť sýto červenej farby. Ak je táto červená veľmi svetlá, ružová či až žltá, môže ísť o prejav nedostatku železa.

3. Nestačíte s dychom

Nedostatok hemoglobínu a s ním spojené nedostatočné okysličovanie tkanív a svalov sme už spomínali. Bez dostatku železa sa svaly unavia rýchlo aj pri bežných činnostiach, napríklad chôdzi.

Výsledkom je, že frekvencia vašich nádychov sa zvýši, aby telo získalo dostatok kyslíka. Preto je dýchavičnosť jedným z ďalších bežných symptómov nedostatku železa.

Ak sa často zadýchavate aj pri bežných denných úlohách, ktoré vás predtým nijak nepotrápili – chôdza, schody či tréning – možno je na vine chýbajúce železo.

4. Bolesti hlavy a závrate

Nedostatok železa môže spôsobiť aj bolesti hlavy. Tento symptóm je menej častý a niekedy ho sprevádzajú aj závrate.

Dôvodom bolesti hlavy je opäť nedostatok kyslíka, ktorý sa bez dostatku hemoglobínu nemôže dostať v optimálnom množstve do mozgu. Výsledkom je opuch mozgových ciev, čo spôsobí tlak a bolesť hlavy.

Aj keď bolesť hlavy môže mať veľa dôvodov, pravidelné bolesti a závrate môžu byť prejavom nedostatku železa.

5. Búšenie srdca

Badateľné búšenie srdca, odborne aj srdcová palpitácia, môže byť ďalším z príznakov anémie.

Dôvodom, pre ktorý srdce búši viac než obyčajne, je jeho nadmerná práca pri transportovaní okysličenej krvi. Ak totiž v krvi nie je dostatok hemoglobínu, nie je krv ani dostatočne okysličená a preto jej musí telom prejsť za rovnaký čas väčší objem.

Výsledkom je nepravidelný srdcový rytmus, prípadne pocit, že srdce vám bije abnormálne rýchlo. V extrémnych prípadoch môže nastať aj zväčšenie srdcia či srdcové zlyhanie.

Takéto symptómy sú však zriedkavé. Aby ste ich zažili, musíte trpieť nedostatkom železa dlhodobo.

6. Suchá a poškodená pokožka a vlasy

Aj suchá a poškodená koža či vlasy môžu byť znakom, že vášmu organizmu chýba železo. Opäť je dôvodom chýbajúci kyslík, ktorý sa nedostáva v potrebnom množstve do tkanív a orgánov.

Keď koža a vlasy nie sú dostatočne zásobované kyslíkom, vysychajú a slabnú. Vážnejšie stavy nedostatku železa sú spájané aj so stratou vlasov.

7. Opúchanie jazyka a hrdla

Niekedy postačí pohľad do vašich úst, aby lekár indikoval, či trpíte anemickým nedostatkom železa. Príznakmi by v takom prípade bol opuch či zápal jazyka, jeho svetlejšia farba alebo príliš hladký povrch.

Nedostatok hemoglobínu môže spôsobiť zosvetlenie jazyka, kým nedostatok myoglobínu zasa opuchy. Myoglobín je proteín v červených krvinkách, ktorý podporuje svalové vlákna, napríklad aj tie v jazyku.

Nedostatok železa sa môže prejaviť aj ako sucho v ústach, červené prasklinky v rohoch pier či ako ústne vredy.

8. Nepokojné nohy

Nedostatok železa je spájaný aj so syndrómom nepokojných nôh.

Nepokojné nohy vás „nútia“ k pohybu aj vtedy, keď oddychujete. Môžu tiež spôsobiť nepríjemné svrbenie a šteklenie nôh a chodidiel.

Symptómy sa zvyčajne zhoršujú v noci, preto môže trpiaci človek bojovať aj s nedostatkom spánku.

Príčiny syndrómu nepokojných nôh zatiaľ nie sú úplne objasnené. Približne u každého štvrtého človeka je však tento syndróm spojený aj s anémiou. A čím menej železa majú trpiaci v krvi, tým horšie sú ich symptómy.

9. Krehké nechty

Najmenej častým symptómom nedostatku železa sú krehké nechty, či dokonca miskovitý tvar nechtov – koilonychia. Tá sa často začína krehkými nechtami, ktoré majú tendenciu lámať sa a praskať.

V neskorších štádiách nedostatku železa môžu mať nechty miskovitý tvar, pri ktorom sa stred nechtu prepadáva a okraje sa dvíhajú, čím vzniká tvar misky.

Toto je však len veľmi raritný prejav nedostatku železa a trpia nim len ľudia so silným stupňom anémie.

10. Ďalšie potenciálne prejavy

Existujú aj ďalšie príznaky toho, že máte málo železa. Sú však zriedkavé a často môžu byť aj prejavom iných chorôb:

Čudné chute: Túžba po nezvyčajných potravinách či dokonca nepotravinách sa nazýva „pica“ (pika). Väčšinou zahŕňa chute na ľad, blato, špinu, kriedu či papier a môže byť aj prejavom nedostatku železa. Niekedy sa zjaví v tehotenstve.

Pocity úzkosti: Nedostatok kyslíku v tkanivách, spôsobený nedostatkom železa, môže spôsobiť aj pocity úzkosti. Tie sa však stratia hneď, keď dôjde k úprave hladiny železa.

Studené ruky a nohy: Nedostatok železa znamená horšie prekrvenie nôh a rúk. Niektorí ľudia však majú chladné nohy a ruky aj bez nedostatku železa.

Častejšie infekcie: Keďže je železo nevyhnutné pre zdravý imunitný systém, jeho nedostatok môže spôsobiť častejšie infekcie či vyššiu náchylnosť na ochorenia.

Jedzte potraviny bohaté na železo

Ak sa váš doktor nazdáva, že váš nedostatok železa môže by spôsobený nedostatočnou stravou, zaraďte do jedálnička viac potravín bohatých na železo, napríklad:

červené mäso, bravčovina, hydina
tmavozelená listová zelenina (špenát, kel)
sušené ovocie (hrozienka, marhule)
fazuľa, hrach a iné strukoviny
morské plody
semienka a orechy

Zlepšite vstrebávanie železa

Vitamín C je pri absorpcii železa veľmi dôležitý. Uistite sa, že je váš príjem tohto vitamínu dostatočný (jedzte dostatok ovocia a zeleniny).

Vhodné môže byť tiež vyhýbať sa niektorým potravinám, ktoré zhoršujú vstrebávanie železa. Vo väčšom množstve to môže byť čaj či káva, alebo potraviny bohaté na vápnik, teda mliečne výrobky či celozrnné cereálie.

Užívajte suplementy, ak vám ich odporučí doktor

Vo všeobecnosti sú suplementy s obsahom železa až poslednou možnosťou. Užívať by ste ich mali len s odporúčaním lekára. Železo sa suplementuje len v prípade, že si organizmus nedokáže dostatok železa zabezpečiť sám zo stravy.

Ak suplementujete železo, zapíjajte ho pomarančovým džúšom, podporíte tak jeho vstrebávanie.

Majte na pamäti, že užívanie suplementov so železom má aj nepríjemné vedľajšie prejavy: bolesť žalúdka, zápchu, hnačku, pálenie srdca, nevoľnosť či čiernu stolicu. Tieto vedľajšie efekty sa zvyčajne časom stratia.

Zdroj: http://www.healthline.com/nutrition/iron-deficiency-signs-symptoms

Komentáre

Related posts