Strácate chuť cvičiť? 12 praktických tipov, aby mal tréning znovu „gule“

Január je najrušnejším mesiacom vo všetkých fitnescentrách. No už vo februári sa tretina nováčikov, ktorí sa odhodlali v januári začať cvičiť, ukáže vo fitku len raz za týždeň. Po piatich mesiacoch je „odpadlíkov“ 80 percent. Nechcete patriť k ľuďom, ktorí to vzdajú. Preto sme pripravili 12 tipov, ktoré vám pomôžu zachovať správny kurz.

Nájdite si tréningového partnera

Tréningový partner zvyšuje vašu oddanosť tréningu. Najmä vtedy, ak máte podobné ciele a môžete si svoj progres porovnávať. Zdravá konkurencia je tu viac než vítaná. Mať tréningového partnera pomáha podporovať aj vašu zodpovednosť. Keď sa raz dohodnete na tréningu v piatok o šiestej, bolo by nezodpovedné neprísť.

Vymeňte tréningového partnera

Ak váš tréningový partner nie je cvičeniu až taký oddaný, môže jeho správanie negatívne ovplyvniť vašu motiváciu.  Najmä v tie dni, keď je váš tréning nesmierne náročný a potrebujete sa prekonať, alebo nutne potrebujete niekoho, kto vám pomôže s činkou pri drepe alebo benčprese. V takom prípade jeho absencia môže zhoršiť kvalitu vášho tréningu. Dobrým pravidlom je nevyberať si tréningových partnerov medzi rodinnými príslušníkmi. Zvyknú totiž viac tolerovať vaše „flákanie“ či dokonca vynechanie tréningu.

Písomne sa zaviažte a stanovte si aj penále

Jedným z bežných motivačných nástrojov (nie len pri cvičení) je odmeniť sa za dosiahnuté výsledky či splnené ciele. Ďalším prístupom je potrestať sa za nesplnené ciele. Aj veda potvrdila, že to funguje.

Štúdia s názom „Asociácia medzi peňažnými vkladmi a chudnutím pri písomnom záväzku“ bola publikovaná v auguste 2016 v časopise American Journal of Health Promotion. Štúdia zahŕňala takmer štyri tisícky účastníkov, ktorí podpísali záväzok schudnúť. Súčasťou záväzku boli aj tresty. Autori štúdie napísali: „Účastníci si sami stanovili ciele chudnutia, čas, za ktorý chcú cieľ dosiahnuť, a týždenne sa vážili. Trestom boli peňažné vklady, rozdelené do troch kategórií: charita, anticharita (nezisková organizácia, ktorú účastník nemal rád), alebo dar priateľovi.“ Výskumníci zistili, že najlepšie výsledky dosiahla skupina, ktorá musela trest odvádzať neziskovej organizácii, s ktorou nesúhlasila. Skupina, ktorá finančný trest v záväzku nemala, dosiahla najhoršie výsledky.

Zmeňte fitko

Výmena prostredia môže byť presne tým impulzom, ktorý potrebujete pre svoj tréning. Možno vás už tri mesiace cvičenia na tých istých strojoch nudia, možno nie je vybavenie dostatočne pohodlné… Iné fitnescentrum môže využívať kvalitnejšie vybavenie, prípadne funkčné tréningové zóny, ktoré urobia tréning zábavnejším. Zvážte však dobu, kedy chcete fitko vymeniť. V januári je totiž nátresk v každom fitnescentre. Od februára už ale bude priestoru viac…

Navštívte lekára

Je rozumné ísť na prehliadku k lekárovi predtým, než začnete so silovým tréningom. No aj preventívna prehliadka môže byť skvelou motiváciou, lebo lekár vám dá do rúk konkrétne dáta o vašom súčasnom fitnes stave. Ak vám nameria vysoký cholesterol či krvný tlak, cvičenie ako náhrada liekov môže byť dobrou motiváciou znovu chytiť železo do rúk. Po pár týždňoch cvičenia znovu choďte za lekárom a sledujte progres.

Prihláste sa na súťaž

Kým profesionálni športovci plánujú svoju formu podľa kalendára súťaží a motivujú sa najväčšou udalosťou sezóny, vy do takého extrému ísť nemusíte. Namiesto toho si vyhliadnite nejakú športovú súťaž lokálneho charakteru, možno charitatívny beh, možno firemné športové hry…

Hľadajte pomoc na sociálnych sieťach

Sociálne siete sú plné skupín, ktoré sa zameriavajú na cvičenie, zdravý životný štýl či chudnutie. Členovia týchto skupín medzi sebou zdieľajú rôzne (aj hodnotné) tipy a návody, či dokonca celé cvičebné programy a jedálničky.

Hľadajte podporu v rodine

Predtým, než začnete cvičiť, dohodnite sa s členmi rodiny, že vás podporia. Ak napríklad trénujete dvakrát do týždňa doma, rodina musí pochopiť, že ide o váš čas. Vtedy by s vami nemali plánovať iné aktivity ani vás pri cvičení rušiť.

Plánujte si tréningy

Veľmi málo ľudí vchádza do fitka s presne naplánovaným tréningom. Často je tréning výsledkom improvizácie. Takýto prístup však sťažuje dosiahnutie progresu. Radšej si detailne naplánujte tréning a pokojne si ho so sebou na papieri doneste aj do fitnescentra. Detailne naplánovaný tréning by mal obsahovať nie len cviky, ale aj počty sérií, opakovaní, záťaž, tempo a prestávky.

Najmite si trénera

Osobný tréner môže byť drahý, ale to neznamená, že jeho služby nemôžete využívať rozumným spôsobom aj lacnejšie. Namiesto troch spoločných tréningov týždenne sa dohodnite na dvoch tréningoch do mesiaca, počas ktorých sa adaptujete na tréningový program, ktorý vám tréner navrhol. Trh je navyše osobnými trénermi už slušne nasýtený, preto sa určite dokážete dohodnúť aj na cene, najmä pri dlhodobej spolupráci.

Nájdite tréningu stále miesto v kalendári

Väčšina ľudí, ktorí cvičia pravidelne, je vo fitku skoro ráno alebo neskoro večer. Ranné tréningy sú zvyčajne najvhodnejšie, lebo vám ich neprekazia udalosti či neplánované stretnutia, ktoré sa zvyknú „vynoriť“ v priebehu dňa. A keď absolvujete tréning ráno, budete počas celého dňa pozitívne naladený.

Foťte sa

Svoj progres môžete sledovať nie len vážením sa či meraním množstva podkožného tuku. Môžete sa tiež fotiť. Urobte prvý záber predtým, než začnete cvičiť, a potom sa pravidelne foťte, aby ste videli vizuálne zmeny na vašom tele. Dávajte si pozor, aby ste sa fotili vždy v rovnakej póze, pod rovnakým uhlom a ideálne aj v rovnakom oblečení.

Zdroj: http://main.poliquingroup.com/ArticlesMultimedia/Articles/Article/1556/12_Practical_Tips_to_Get_Your_Training_Back_on_Tra.aspx

Komentáre

Related posts