Šesť chýb, ktoré vo fitku robí každý nováčik

O čom neviete, to nemôžete napraviť. Nájdete sa v týchto najčastejších nováčikovských chybách?

1. Príliš dlhé prestávky

Problém:
Je ľahké skĺznuť k pridlhým prestávkam: vyberáte si vhodnejšiu pesničku, len si odskočíte po vodu, a zrazu je z minútovej prestávky medzi sériami dvojminútová. Ak je vašim cieľom schudnúť, musíte byť na seba prísny. Ak cvičíte kvôli hypertrofii (rastu svalov), potom máte čas aj na nejaké kratochvíle. A keď je vašim cieľom maximálny nárast sily, potom môžete pokojne oddychovať medzi sériami aj dve minúty. Ak teda tréningu podriadite aj ostatné parametre!

Riešenie:
Vodu si zožeňte hneď na začiatku tréningu, rovnako si ešte predtým nastavte ten správny playlist. Môžete si tiež zohnať stopky či aplikáciu, ktorá vám prestávky presne odmeria.

2. Robíte zbytočne veľa cvikov

Problém:
Možno si myslíte, že vám „cecky“ porastú ako divé, keď budete precvičovať prsné svaly 18 cvikmi v každom uhle. V skutočnosti však urobíte tonu zbytočných pohybov a žiaden cvik poriadne a dostatočne tvrdo.

Riešenie:
Odborníci sa zhodujú, že pre hypertrofiu je optimálny počet sérií desať. Rozdeľte si ich do troch cvikov – pri prsiach napríklad na klasický bench press, rozpažovanie s jednoručkami a kliky na bradlách. A zaberte pri každom cviku na maximum.

3. Slabá rozcvička

Problém:
Rozcvička? Strata času a energie. Ale kdeže. Ak svoje pohybové jednotky nezohrejete pred prvou „ostrou“ sériou, zdvihnete menej, než dokážete.

Riešenie:
Rozcvičte sa špecifickými pohybmi: urobte osem až desať opakovaní s 30% pracovnej záťaže, päť opakovaní s 50%, tri so 70% a dve opakovania s 80 až 90%. Na chvíľku si oddýchnite a môžete začať pracovné série.

4. Kvantita na úkor kvality

Problém:
Čím viac na činke, tým lepšie! No nie za každú cenu. Ak budete pri bicepsovom zdvihnu s veľkou činkou zapájať celé telo od hlavy po päty, efekt takéhoto cviku bude minimálny.

Riešenie:
Forma je kľúčová. Iste, niekedy treba pri veľkých cvikoch aj trochu „zacheatovať“ a zapojiť aj menšie svaly, ktoré by inak zapájané byť nemali. No vo väčšine prípadov je zlá forma jednoducho len – zlá forma.

5. Súťažíte s inými

Problém:
Začínate citlivo a s najlepšími úmyslami – pomalý, ale udržateľný progres, múdre intervaly – no zrazu s otrasnou formou zomierate pod 150 kilovou činkou, lebo vedľa o polovicu ľahší a menší chalan s ňou cvičí, ako keby bola z papiera.

Riešenie:
Napíšte si svoje ciele, váhy, s ktorými cvičíte, počty opakovaní a sérií. Držte sa svojich plánov. Súťažte len so sebou, nie s inými. Plánujte si každý tréning tak, aby ste ho zvládli s dobrou technickou úrovňou. Nesnažte sa dobehnúť ľudí okolo, lebo dobehnete akurát seba.

6. Zabalíte to príliš skoro

Problém:
Život nás často nenúti ísť do niečoho s maximálnym úsilím a vydržať do konca bez výhovoriek. Vlastne len málokedy sú bežné dni také náročné na psychiku, ako je náročný efektívny tréning. Keď ste vo fitku nový, možno si poviete – urobiť niečo je lepšie ako nič… Nesedím doma, robím pre seba aspoň niečo, to stačí. Žiaľ, nie.

Riešenie.
Nemusíte búrať hlavou do steny ani jesť kriedu. No do každého tréningu by ste mali ísť koncentrovaný, odhodlaný a pamätať si, aký skvelý pocit je poctivo dokončiť náročný tréning.

Zdroj: http://www.coachmag.co.uk/fitness/7259/6-mistakes-everyone-makes-when-they-first-join-a-gym

Komentáre

Related posts