Šesť najlepších liekov na „opicu“

Lieky na opicu

Pitie alkoholu, najmä vo väčších množstvách, môže byť sprevádzané rôznymi neželanými javmi. Najčastejším je tzv. opica, ktorej symptómy zahŕňajú únavu, bolesť hlavy, nevoľnosť, smäd či prílišnú citlivosť na svetlo a zvuk.

Zaručených návodov na liečbu opice existuje mnoho, od pitia uhorkovej šťavy po šúchanie citróna v podpazuší pred pitím. Pár ich je ale potvrdených aj vedecky.

1. Pite menej

Najjednoduchším spôsobom redukcie symptómov opice je obmedziť pitie alkoholu. Platí rovnica – čím menej alkoholu vypijete, tým miernejšie symptómy pocítite na druhý deň.

V jednej zo štúdií skúmali vedci 112 mladých dospelých na dovolenke. Zistili, že tí, ktorí pili viac, mali aj častejšie opicu – až 68% z nich. Vážnosť symptómov sa zvyšovala každým ďalším pitím počas týždňovej dovolenky.

Mnoho faktorov, napríklad telesná hmotnosť, pohlavie, jedálniček, typ alkoholu či doba, počas ktorej ste pili, môže ovplyvniť koncentráciu alkoholovu v krvi. Štúdie zistili, že koncentrácia alkoholu musí dosiahnuť aspoň 1,2 promile, aby ste na druhý deň cítili prejavy opice. U niekoho to znamená 2 až 3 drinky, u iného oveľa viac. A napríklad 23% všetkých alkoholikov je na opicu rezistentných.

2. Nepite alkohol s kongenérmi

Pri procese etanolovej fermentácie sa cukry menia na oxid uhličitý a etanol – alkohol. Kongenéry sú toxické chemické medziprodukty, ktoré sa v malom množstve pri tomto procese uvoľňujú. Rôzne alkoholické nápoje ich obsahujú rôzne množstvá.

Podľa niektorých štúdií pitie alkoholu s vysokým obsahom kongenérov môže zvýšiť frekvenciu i silu opice. Kongenéry môžu tiež spomaliť metabolizáciu alkoholu a predĺžiť tak symptómy alkoholovej intoxikácie.

Najmenej kongenérov obsahuje vodka, gin a rum. Vodka dokonca neobsahuje takmer žiadne.

Naopak, veľa kongenérov nájdete v tekile, whisky a koňaku. Najviac v burbone.

V jednej štúdii dávali výskumníci 95 dospelým ľuďom piť vodku alebo burbon na dosiahnutie koncentrácie alkoholu v krvi 1,1 promile. Pitie burbonu vyústilo do horších prejavov opice než pitie vodky. V inej podobnej štúdii dokonca po pití vodky účastníci nemali žiadne symptómy, že to s alkoholom prehnali.

3. Dajte si dobré raňajky

Poriadne raňajky sú jedným z najznámejších liekov na opicu.

Jedným dôvodom je určite aj fakt, že raňajky dokážu zvýšiť hladinu cukru v krvi. A aj keď nie je nízka hladina cukru v krvi nevyhnutne príčinou opice, často je s ňou asociovaná.

Nízka hladina krvného cukru sa taktiež podpisuje na niektorých prejavoch opice, napríklad na nevoľnosti, únave či pocite slabosti. Niektoré štúdie zistili, že udržiavanie hladiny krvného cukru na adekvátnej úrovni môže spomaliť telesné zmeny, ktoré nastávajú pri pití alkoholu, napríklad akumuláciu kyselín v krvi.

Nadmerné pitie môže narušiť rovnováho chemikálií v krvi a spôsobiť metabolickú acidózu, ktorá je charakterizovaná zvýšením acidity. Môže tiež vyvolať symptómy ako nevoľnosť, zvracanie či únava.

Zdravé raňajky tiež telu dodajú vitamíny a minerály.

4. Doprajte si spánok

Alkohol môže narušiť spánkový cyklus a znížiť kvalitu i dĺžku spánku. Aj keď mierne množstvá alkoholu môžu najskôr spánok privolať, štúdie sa zhodujú, že chronické užívanie väčšieho množstva alkoholu vyústi do narušenia spánkového režimu.

Nedostatok spánku síce opicu nespôsobí, ale môže ju zhoršiť.

Únava, bolesti hlavy a podráždenosť sú všetko symptómy nadmerného pitia, ktoré sa bez spánku len zhoršia.

Dobrý nočný spánok umožní telu regenerovať a zbaviť sa toxínov, vďaka čomu bude opica na druhý deň znesiteľnejšia.

5. Hydratujte

Pitie alkoholu môže spôsobovať dehydratáciu niekoľkými rôznymi spôsobmi.

Alkohol má diuretický vplyv. To znamená, že zvyšuje produkciu moču, čo vedie k strate tekutín a elektrolytov, nevyhnutných pre normálne fungovanie.

Ak to s alkoholom veľmi preženiete, budete aj zvracať, čo vedie k ďalšej strate tekutín a elektrolytov.

Aj keď dehydratácia nie je jedinou príčinou opice, prispieva k mnohým symptómom, napríklad zvýšenému smädu, únave, bolesti hlavy a závratom.

Zvýšenie príjmu tekutín pomôže uľaviť od niektorých symptómov opice a dokonca niektorým aj úplne zabrániť.

Keď popíjate, je dobrým pravidlom striedať poháre – jeden s alkoholom a jeden s vodou. Aj keď tým možno nepredídete dehydratácii, minimálne zmiernite svoju konzumáciu alkoholu.

6. Dajte si ranný drink

Klin sa klinom vybíja. Aj keď je toto pravidlo založené najmä na mýtoch, existujú dôkazy, ktoré podporujú teórie, že ranný pohárik môže zmierniť prejavy opice.

Prečo? Alkohol mení spôsob, akým sa metanol, chemikália v alkoholických nápojoch, spracúva v organizme. Keď večer pijete alkohol, metanol sa počas noci konvertuje na formaldehyd, toxickú látku, ktorá je príčinou niektorých symptómov opice.

Pitie alkoholu pri opici túto konverziu zastaví a zabráni ďalšiemu formovaniu formaldehydu. Namiesto neho sa metanol bezpečne vylúči z tela inými spôsobmi.

Táto metóda však nie je odporúčaná ako liek na opicu, pretože môže viesť k vzniku závislosti od alkoholu.

Zdroj: http://www.healthline.com/nutrition/best-hangover-cures

Komentáre

Related posts