Osem skvelých dôvodov, prečo treba cvičiť mŕtvy ťah

Mŕtvy ťah

Ak to myslíte so zlepšovaním postavy vážne, najlepšie, čo môžete urobiť, je dvíhať činky. A jedným z dvoch najefektívnejších cvikov vo fitnescentre je mŕtvy ťah (tým druhým je drep).

Veľa nováčikov vo fitku mŕtvy ťah necvičí. Možno sa boja, že je príliš náročný, možno len o ňom nevedia. Prinášame preto osem dôvodov, ktoré vás rozhodne budú motivovať tento cvik zaradiť do programu.

1. Chudnutie
Mŕtvy ťah je perfektným cvikom do programu zameraného na chudnutie. Používa totiž najväčšie svaly tela a podmieňuje tak veľa spálených kalórií nie len počas tréningu, ale aj po ňom.

Jedna špecifická variácia mŕtveho ťahu – mŕtvy ťah s hex-barom – je na chudnutie úplne perfektná. To preto, lebo distribuuje hmotnosť činky rovnomernejšie okolo ťažiska než klasický mŕtvy ťah. Bezpečnejšie tak zvládnete väčšiu hmotnosť. Ak je vašim cieľom čo najväčší metabolický šok, budete musieť tlačiť na svoje limity.

2. Koniec bolesti chrbta
V nedávnej štúdií účastníci s miernymi bolesťami chrbta počas 12 týždňov cvičili mŕtvy ťah. Na konci štúdie sa ich bolesť radikálne zredukovala, zlepšila sa mobilita bedier a zväčšila sa aj ich sila.

Treba však mať na pamäti dve veci:
– správnu techniku cvičenia
– mŕtvy ťah nie je vhodným cvikom pre pacientov so zranením chrbta

3. Najefektívnejšia cesta k sile
Každý by mal cvičiť aspoň nejakú variáciu mŕtveho ťahu, pretože posilňuje celé telo, ochraňuje pred bolesťou a zranením a učí nás správne sa pohybovať.

Silové prírastky pri mŕtvom ťahu prichádzajú rýchlo – nováčik vo fitnes centre po troch mesiacoch cvičenia mŕtveho ťahu môže rátať so zlepšením výkonu pri tomto cviku o 20 až 100 kilogramov.

4. Krajšie brucho a nohy
Mŕtve ťahy vlastne zlepšia všetko vo vašom živote. Budete silnejší, štíhlejší a mobilnejší. Sú to práve fyzické benefity mŕtveho ťahu, ktoré presvedčia väčšinu začiatočníkov, aby mu dali šancu.

Nie len, že vďaka mŕtvemu ťahu získate lepšie gluteály, hamstringy a lýtka, ale štúdie ukazujú, že mŕtvy ťah precvičí aj brušné svaly lepšie ako izolované cviky, zamerané na brucho (napríklad sed-ľahy).

5. Rýchlejší beh a vyšší výskok
Mŕtvy ťah zlepšuje pohybové vzorce spodnej polovice tela a zároveň sa zameriava na najsilnejšie svalové vlákna typu II. To z neho robí cenný cvik pre trénovanie výkonu a zlepšenia transferu sily zo spodnej do vrchnej polovice tela.

To je veľmi užitočné pre začiatočníkov, ktorí nemajú čas učiť sa vzpieračské cviky a ich tecniku. Vieme totiž, že ak chcete byť rýchlejší či skákať vyššie, musíte najprv svoje telo naučiť efektívnejšie využívať silu.

6. Zábava
Spýtajte sa kohokoľvek, kto už nejakú chvíľu cvičí s činkami a väčšina odpovie, že mŕtvy ťah je ich obľúbeným cvikom. Nie len, že má najväčší úžitok pre bežný, každodenný život, no zvykneme si ho aj užívať viac než drepy či výpady.

A skutočnosť, že sa v ňom môžete zlepšiť každý deň, z neho robí vysoko motivačné cvičenie, ktoré vám dá pozitívne pocity z vášho miesta na svete.

7. Lepšia mobilita a menej bolesti
Smutnou pravdou je, že ľudia, ktorí by mali najväčší úžitok z mŕtveho ťahu sú práve tí, ktorí ho necvičia, lebo si myslia, že je pre nich nebezpečný. Ak sa to týka aj vác a myslíte si, že mŕtvy ťah by ste cvičiť nemali, pozrite si nasledujúce fakty o tom, čo pre vás mŕtvy ťah môže urobiť.

Po prvé, mŕtvy ťah spolu s inými viackĺbovými cvikmi zlepšuje pohybové vzorce v spodnej polovici tela. Športovci mali po 6-týždňovom programe, ktorý obsahoval mŕtvy ťah, lepšiu koordináciu kĺbov v bedrách a kolenách. Výsledkom je menšie riziko zranení kolena či bedier.

Po druhé, mŕtve ťahy zvyšujú silu kostí a redukujú riziko zlomenín, pretože rozumne zaťažujú bedrá, kolená a členky. Spoločne s drepmi sú perfektnými cvikmi na zosilňovanie kostí na mnoho rokov dopredu.

Po tretie, mŕtvy ťah je základný pohyb, ktorý nám môže uľahčiť naše každodenné aktivity. Už žiadne namáhanie krížov pri dvíhaní batožiny!

Po štvrté, na základe výsledkov štúdií efektov cvičenia drepov u starších ľudí, je veľmi pravdepodobné, že tréning mŕtveho ťahu zlepší balans, rýchlosť chôdze aj kvalitu života.

8. Nové svaly
Mŕtvy ťah sa dá robiť s naozaj veľkými hmotnosťami a zaťaží veľkú časť tela, preto je to veľmi vhodný cvik na rozvoj svalového objemu.

Klasický mŕtvy ťah so zámkových úchopom alebo mŕtvy ťah s hex-barom sú vhodné pre začiatočníkov, zatiaľ čo pokročilí dajú zrejme prednosť mŕtvemu ťahu so širokým, nadhodovým úchopom. Vďaka širšej polohe rúk sú takéto mŕtve ťahy náročnejšie, vyžadujú zapojenie celého chrbta a majú tiež väčší rozsah pohybu. Ďalšou úrovňou je mŕtvy ťah, pri ktorom stojíte na vyvýšenej platforme – v kombinácii so širokým úchopom môžete dosiahnuť najväčší možný rozsah pohybu. To robí z mŕtveho ťahu ideálny cvik na nabratie nových svalov v oblasti kvadricepsov, hamstringov, gluteálov, vzpriamovačov chrbta, trapézov a predlaktí.

Zdroj: http://poliquingroup.com/ArticlesMultimedia/Articles/Article/1325/Eight_Unbeatable_Reasons_To_Train_the_Deadlift.aspx

Komentáre

Related posts

Leave a Comment