Fruktóza a jednoduché sacharidy pred tréningom? Radšej nie

Fruktóza a sacharidy pred tréningom

Vyhýbajte sa pred tréningom fruktóze a jednoduchým sacharidom a spálite viac tuku. Či už je vašim cieľom zväčšovanie objemu svalovej hmoty, zvýšenie sily alebo chudnutie, lepšie výsledky dosiahnete, ak si pred tréningom doprajete bielkoviny, dobré tuky a zeleninu.  Prečo?

Aminokyseliny zabránia svalovej degradácii (rozpadu) počas cvičenia; zdravé tuky zlepšia génovú signalizáciu pre lepšiu anabolickú odpoveď; vyhýbanie sa cukrom pred tréningom umožní telu spaľovať pre energiu viac tuku než sacharidov.

Vyhýbajte sa fruktóze, najmä v tekutej podobe – vysokofruktózovom kukuričnom sirupe (nachádza sa najmä v energetických nápojoch), pretože výskum dokazuje, že fruktóza spomaľuje spaľovanie tukov na úkor využitia sacharidov ako primárneho paliva pre telo. Podobný efekt nastáva aj vtedy, keď si pred tréningom doprajete sacharidy s vysokým glykemickým indexom, no fruktóza následky ešte zhoršuje.

Nedávna štúdia testovala, ako naše telo využíva rôzne formy energie počas cvičenia v závislosti od toho, čo jeme pred tréningom. Výskumníci dali zjesť mladým aktívnym mužom buď jedlo s nízkym glykemickým indexom, jedlo s nízkym glykemickým indexom a fruktózou, alebo vysokoglykemické jedlo bez fruktózy. Cvičením bola hodinová rýchla chôdza.

Výsledky ukázali, že glykemický index a obsah fruktózy v predtréningovom jedle určujú, čo bude telo počas nasledujúcej aktivity spaľovať. Pri anaeróbnom cvičení, akým je napríklad cvičenie s činkami, dosiahnete najlepší výsledok po konzumácii bielkovín, zdravých tukov a listovej zeleniny najneskôr 45 minút pred  tréningom.

Čo si teda zapamätať o predtréningovom jedle?
– vyhýbajte sa fruktóze a sacharidom s vysokým glykemickým indexom
– pečeň metabolizuje malé množstvo frukózy. Výskum naznačuje, že toto množstvo závisí od toho, či máme nadváhu, inzulínovú rezistenciu alebo cukrovku
– za predpokladu, že ste štíhly a inzulínovo senzitívny, nasledujúce využitie fruktózy je fajn:

A) malé množstvá z prírodných zdrojov (ovocie) a
B) potréningové doplnenie glykogénu zo sacharidov, ktoré obsahujú aj fruktózu, napríklad ovocná šťava

Zdroj: http://poliquingroup.com/ArticlesMultimedia/Articles/Article/1318/Avoid_Fructose_Refined_Carbs_Prior_To_Working_Out_.aspx

Komentáre

Related posts

Leave a Comment