Desať znakov, že máte nedostatok zinku

Zinok

Zinok je dôležitý minerál pre zdravie a hrá primárnu úlohu v našej ochrane pred každodenným stresom. Už malý nedostatok zinku môže predstavovať vážny problém, najmä preto, že sa nízka hladina zinku môže prejavovať aj ako množstvo iných problémov.

Ak máte napríklad tráviace ťažkosti, ako prvé padne podozrenie na intoleranciu niektorej z potravín. Keď však vylúčite všetky možnosti a ťažkosti neustupujú, je čas rozmýšľať nad nedostatkom zinku. Zinok má veľký význam pri syntéze enzýmov, používaných pri trávení a absorpcii živín, čo z neho robí kľúčového „hráča“ pri zdravom trávení.

Nasleduje desať príklad zo života, ktoré môžu znamenať, že máte nedostatok zinku.

Jete veľa sacharidov

Jedlá bohaté na bielkoviny a tuky sú najlepšími zdrojmi dostupného zinku, zatiaľ čo obilniny, strukoviny a orechy obsahujú fytáty, ktoré vstrebávanie zinku zhoršujú. Navyše, zinok „sútaží“ o absorpciu s meďou, železom, vápnikom a horčíkom. Jedna zo štúdií zistila, že len 25 až 30 percent zinku zo stravy skončí využitých v našom organizme.

Najväčšie riziko nedostatku zinku majú vegetariáni, ale aj športovci s vysokosacharidovými diétami. Niektoré štúdie odhadujú, že až 90% športovcov môže mať vďaka vysokosacharidovej a nízkotučnej strave problémy so zinkom. Zinok je tiež dôležitý pre absorpciu v tuku rozpustných vitamínov, preto jeho nedostatok môže spôsobiť aj deficit vitamínov A, D, E a K.

Regenerácia po tréningu je pomalá

Jednou z najdôležitejších úloh zinku je antioxidácia a neutralizácia voľných radikálov, ktoré sú mediátormi svalových zápalov a poškodení. S nedostatkom zinku zistíte, že sa po tréningoch cítite ešte horšie a úplná regenerácia trvá dlhšie.

Nedostatok zinku vedie aj k vyšším úrovniam akumulácie laktátu počas intenzívneho cvičenia, čo spôsobuje väčšiu únavu a negatívne vplýva na výkon. Ďalším faktorom pomalšej regenerácie je, že bez robustných zásob zinku telo nedokáže produkovať dostatok kľúčových hormónov, napríklad testosterónu.

Nechutia vám bielkoviny

Zinok je nutný aj pre správnu funkciu chute a čuchu. Je nevyhnutnosťou pri syntéze bielkovín, zapojených do rastu a vývoja chuťových buniek. Ľudia, trpiaci nedostatkom zinku, preto nemajú z jedla taký chuťový pôžitok – ich chuť nefunguje optimálne. Najväčší odpor môžete cítiť k bielkovinám, keďže bývajú najmenej chutné.

Máte chuť na sacharidy

Jedlom, na ktoré máte pri nedostatku zinku chuť stále, je škrob. Čiastočne preto, že škrob aj vtedy chutí vynikajúco, no najmä preto, že zinok má veľký význam pri metabolickom zdraví. Ak ho máte nedostatok, telo nedokáže efektívne spaľovať tuk, čo znamená, že je odkázané na neustály príjem sacharidov, ktoré vás udržia „v chode“.

Diéta bohatá na škrob a chudobná na bielkoviny a tuk je najlepšou cestou na privodenie nedostatku zinku. Fytáty, ktoré sa v mnohých zdrojoch sacharidov nachádzajú, redukujú vstrebávanie živín. Takisto v tuku rozpustné vitamíny potrebujú – podľa očakávania – tuk.

Máte problémy s krvným cukrom

Zinok ovplyvňuje tromi spôsobmi to, ako naše telo využíva inzulín (hormón, ktorý o. i. reguluje krvný cukor).

Zinok sa viaže na inzulín, aby bol adekvátne uložený v pankrease a uvoľnený vtedy, keď sa glukóza (cukor) dostane do krvného obehu. Zinok sa tiež podieľa na výrobe enzýmov, nutných pre to, aby sa inzulín naviazal na bunky a umožnil tak glukóze dostať sa do buniek a využiť ju ako palivo. Posledným efektom zinku na reguláciu krvného cukru  sú jeho protizápalové účinky, ktoré pomáhajú obnoviť zdravie buniek a tak zachovať inzulínovú senzitivitu.

Máte smutné nálady

Nedostatok zinku môže byť dôvodom, prečo vás život neteší. Zinok reguluje dopamín, neurotransmiter, ktorý zlepšuje náladu a cieli na centrá pôžitku v mozgu.

Niekoľko štúdií už potvrdilo, že ľudia s najväčším nedostatkom zinku v strave majú najvyšší podiel depresií. Adekvátny príjem zinku naopak znížil výskyt depresie o 30 až 50 percent. Horšie sú na tom ženy, ktoré aj pri príjme antidepresív a súčasnom nedostatku zinku majú až päťkrát väčšie riziko pretrvania depresií než muži.

Máte problém pribrať svaly alebo schudnúť tuk

Zinok má primárnu úlohu pri tvorbe hormónov, vďaka čomu jeho optimálny príjem umožní zdravú produkciu testosterónu a rastového hormónu – nenahraditeľných hormónov pre rast svalovej hmoty. Zinok zvyšuje inzulínovú senzitivitu svalových buniek, čím podporuje proteínovú syntézu a obnovu tkanív po tréningu.

Zinok má význam aj pri regulácii telesného tuku. Výskumníci sa domnievajú, že na to existujú tri mechanizmy: zlepšenie leptínovej senzitivity a lepšia regulácia apetítu; redukovaná mutácia génov, ktoré môžu obezitu zhoršovať; zlepšená inzulínová senzitivita.

Máte slabé libido

Okrem zlepšenia imunity je zinok veľmi dobre známy aj pre schopnosť zvyšovať hladinu testosterónu. Štúdie odhalili niekoľko silných asociácií medzi nedostatkom zinku, nízkou hladinou testosterónu a symptómom mužskej menopauzy. Na druhej strane, športovci, ktorí zinok suplementovali, mali najvýraznejší nárast voľného testosterónu po tréningu.

Zinok je nevyhnutný aj pre ženy, aby dokázali estrogén a testosterón využívať efektívne. Nedostatok zinku je častým faktorom problémov reprodukčného zdravia u športovkýň.

Máte problémy s koncentráciou

Nedostatok zinku sa prejaví úbytkom dopamínu, ktorý je nevyhnutný pre koncentráciu, povzbudenie a motiváciu. Dopamín je kľúčový neurotransmitter pre sústredenie a vôľu dokončovať úlohy.

Vaša strava je mizerná

Zinok je súčasťou enzýmu, ktorý sa využíva pri produkcii superoxidu dismutázy, ochraňujúceho telo pred voľnými radikálmi a zápalmi. Ak je vaša strava bohatá na spracované obilniny a ďalšie potraviny, ktoré znižujú hladinu zinku alebo zhoršujú jeho vstrebávanie, je suplementácia zinkom mimoriadne dôležitá. V opačnom prípade sa vystavujete riziku vzniku zápalov.

Ako zvýšiť príjem zinku zo stravy?

1. Vyhnite sa potravinám bohatým na fytáty. Najmä vtedy, keď súčasne jete aj potraviny bohaté na zinok. Fytáty sú zložky rastlinnej potravy (najmä obilnín, strukovín a orechov), ktoré zhoršujú vstrebávanie zinku. Nemusíte sa tejto rastlinnej potravy vzdávať úplne – len ju vynechajte z jedál, ktoré obsahujú veľa zinku.

2. Jedzte veľa bielkovín. Jedlá bohaté na bielkoviny nezvyknú obsahovať fytáty a často obsahujú zinok i tuk, teda ich konzumácia má všetky predpoklady na zdravé zvýšenie množstva vstrebaného zinku. Najlepšími zdrojmi zinku sú mušle, jahňacie mäso, čokoláda, bravčové mäso a hydina.

3. Namáčajte, klíčte alebo fermentujte obilniny, ak sa ich chystáte jesť. Znížite obsah fytátov a zvýšite množstvo absorbovateľného zinku.

Zdroj: http://poliquingroup.com/ArticlesMultimedia/Articles/Article/1356/Ten_Surprising_Signs_Youre_Deficient_in_Zinc_.aspx

Komentáre

Related posts

One Thought to “Desať znakov, že máte nedostatok zinku”

  1. Skvely clanok
    Vela som sa priucil

Leave a Comment