Celulitída

Celulitída je kozmetický stav, pri ktorom sú na koži viditeľné hrbolčeky a jamky. Je to veľmi častý problém a postihuje až v 98% prípadov ženy (1).

Aj keď celulitída nie je hrozbou pre zdravie, je považovaná za nevzhľadnú a jej prítomnosť je neželaná. To môže byť zdrojom stresu a úzkosti u žien, ktoré ňou trpia.

V nasledujúcom článku sa pozrieme na príčiny celulitídy, či ju má na svedomí strava a čo môžete urobiť preto, aby ste sa jej zbavili.

Čo je celulitída?

Celulitída (odborne tiež gynoidná lipodystrofia), je stav, pri ktorom sa koža javí hrboľatá, posiata jamkami a pripomína kôru pomaranča. Je spôsobená zmenami štruktúry tukových buniek a spojivových tkanív, ktoré sa nachádzajú pod povrchom pokožky (2, 3).

Tieto zmeny môžu spôsobiť zväčšenie tukových buniek, ktoré potom vytŕčajú do spojivového tkaniva pod kožou. Zmeny v zásobovaní krvou v „postihnutých“ oblastiach môžu tiež spôsobiť zadržiavanie vody v tkanivách. Kvôli tomu má koža hrbolčeky, známe ako celulitída.

Prekliatím žien je, že celulitída je takmer výhradne ženský problém a vyskytuje sa najmä na stehnách, bruchu a zadku.

Celulitída sa niekedy kategorizuje podľa závažnosti:
Stupeň 0: Žiadna celulitída
Stupeň 1: Koža je hladká v stoji, no v sede pripomína pomarančovú kôru
Stupeň 2: Pomarančová kôra v sede i stoji
Stupeň 3: Pomarančová kôra v stoji s výrazne viditeľnými hrbolčekmi

V súčasnosti neexistuje žiadna štandardná metóda pre hodnotenie a kategorizáciu celulitídy.

Čo spôsobuje celulitídu?

Konkrétny spúšťač celulitídy zatiaľ nie je známy, podľa všetkého je to však kombinácia viacerých faktorov. Najčastejšie teórie zahŕňajú hormóny, pohlavie, životný štýl a zápaly v organizme. No aj vek, genetické predpoklady a telesné krivky môžu hrať úlohu.

Hormóny

Celulitída sa vyvíja ako dôsledok zmien vo veľkosti a štruktúre tukových buniek. Preto sa môžeme domnievať, že hormóny ako inzulín a katecholamíny, ktoré sú súčasťou procesu ukladania tuku, môžu mať dôležitú úlohu pri formovaní celulitídy (4).

Akákoľvek hormonálna imbalancia, ktorá podporuje ukladanie tuku namiesto jeho využívania, napríklad vysoká hladina inzulínu, môže zvýšiť riziko vzniku celulitídy (5).

Kedže je celulitída takmer výlučne ženským problémom, predpoklá da, že aj ženský hormón estrogén má pri jej vzniku svoje miesto. Táto teória je aspoň čiastočne pravdivá, keďže celulitída prichádza u žien až v čase puberty. Rovnako sa zvykne zhoršovať pri zmenách hladiny estrógenu, napríklad pri menopauze či tehotenstve.

Pohlavie

Ženy majú oveľa vyššiu pravdepodobnosť vzniku celulitídy než muži (6).

Jedným z dôvodov tohto neférového rozdielu je spôsob, akým sú ženské spojivové tkanivá a tukové bunky usporiadané pod kožou (4).

Ženy majú veľke množstvo tukových buniek usporiadaných pod kožou vertikálne. Vrcholy tukových buniek sa pripájajú na spojivové tkanivá v pravom uhle.

Muži, naopak, mávajú menší počet tukových buniek a tie sú usporiadané horizontálne, takže ležia naplocho. Kvôli tomu budú tukové bunky u žien vyčnievať výraznejšie a budú aj skôr viditeľné.

Štrukturálne rozdiely teda určili, prečo je celulitída takmer výlučne ženskou záležitosťou.

Životný štýl

Vzhľad celulitídy sa môže zhoršiť hromadením tekutín v okolitých tkanivách. Čiastočne už takáto akumulácia vody bola vysvetlená zmenou cirkulácie krvi v celulitídou postihnutých oblastiach.

Niektorí odborníci sa domnievajú, že príčinou môže byť aj sedavý životný štýl. Dlhé sedenie redukuje prietok krvi a tým spôsobuje zhoršenie cirkulácie krvi v tkanivách a teda aj hromadenie tekutín (2).

Zápaly

Ďalšou teóriou je, že celulitídu spôsobujú poruchy spojivového tkaniva, zapríčinené chronickým zápalmi v organizme. Niektorí výskumníci zistili v tkanivách postihnutých celulitídov prítomnosť makrofágov a lymfocytov, teda buniek, ktoré sú spájané s chronickými zápalmi. Iní výskumníci však podobné dôkazy nenašli (7).

Ovplyvňuje vznik celulitídy strava?

Úloha stravy pri vývoji a liečbe celulitídy zatiaľ nebola hlbšie preskúmaná.

Jedna skupina vedcov naznačila, že strava s nadbytkom sacharidov môže stav celulitídy zhoršiť. Dôvodom je skutočnosť, že sacharidy v strave zvyšujú hladinu inzulínu v našej krvi a ten podporuje ukladanie tuku (5, 6).

Takisto aj strava s nadbytkom soli môže zvýšiť zadržiavanie vody v tkanivách a tým zhoršiť vzhľad tkanív, postihnutých celulitídou.

Na potvrdenie týchto teórií však zatiaľ existuje len málo dôkazov.

Stále je však dobrým nápadom zaistiť, aby naša strava neobsahovala nadbytok cukrov a sacharidov. Pri prevencii celulitídy je dôležité udržiavať si zdravú telesnú hmotnosť a dostatočnú hydratáciu. Váhové prírastky a starnutie sú totiž spojené so zvýšeným rizikom celulitídy. Zdravá a vyvážená strava teda môže byť užitočnou prevenciou (8).

Vzhľadom na to, že celulitída sa vyskytuje takmer u každej ženy, je pravdepodobne nemožné zaistiť 100% prevenciu.

Chudnutie môže pomôcť. Ale aj celulitídu zhoršiť

Chudnutie je často považované za účinný spôsob boja s celulitídou.

Aj keď priberanie určite situáciu zhorší, a to najmä v prípade, že už máte nejaké to kilo navyše, efektivita chudnutia ako liečby celulitídy nie je jednoznačná (1, 9).

Jedna malá štúdia zistila, že váhový úbytok dokáže zredukovať stupeň celulitídy u väčšiny ľudí, najmä u tých, ktorých trápi nadváha či obezita (10). No až 32% účastníkov štúdie chudnutím dosiahlo opačný efekt – ich celulitída vyzerala nevzhľadnejšie.

Dôvod? Nateraz neznámy, no pravdepodobne pôjde opäť o súhru viacerých faktorov. Rozdiely v štruktúre a elasticite spojivových tkanív, rovnako ako schopnosť zadržiavať tekutiny, môžu rôznou mierou prispievať k vzhľadu celulitídy (11).

Väčšina ľudí teda môže s celulitídou účinne bojovať chudnutím a tak dosiahnuť jej zmiernenie, no približne u 1/3 ľudí nepomôže ani chudnutie, práve naopak.

Aká liečba je dostupná?

Aj keď nejestvuje žiaden známy liek na celulitídu, existuje veľa dostupných metód, ktoré môžu stav celulitídy zlepšiť.

Krémy

Mnoho krémov na svojom obale tvrdí, že zmierňuje prejavy celulitídy.

Aktívnymi zložkami v takýchto prípravkoch sú zvyčajne kofeín, retinol a rastlinné účinné látky.  Vzhľad celulitídou postihnutých tkanív by mali zlepšiť tým, že:

rozložia tukové bunky
zlepšia prekrvenie tkaniva
zlepšia elasticitu kože
zabránia zadržiavaniu vody.

Tieto produkty však za sebou majú len veľmi málo serióznych štúdií a ich benefity sú otázne.

Manuálna manipulácia

Manuálna manipulácia zahŕňa masáž pokožky miernym tlakom. To údajne pomáha vytlačiť nadbytočnú tekutinu z problémových oblastí a tak zmierniť celulitídu. Masáž tiež vraj poškodí tukové bunky a tým ich donúti „prestavať sa“, pričom sa rovnomernejšie rozmiestnia a koža bude vyzerať hladšie.

Observačné štúdie zistili, že masážne techniky môžu zredukovať vzhľad celulitídy, no len na krátky čas (3).

Terapia akustickými vlnami

Terapia akustickými vlnami vysiela nízkoenergetické šokové vlny do celulitídou postihnutého tkaniva. Predpodkladá sa, že tieto vlny zlepšia prietok krvi, zredukujú zadržiavanie vody a rozložia tuk.

Niektoré štúdie potvrdili, že terapia akustickými vlnami môže byť účinná pri redukcii celulitídy. Iné štúdie však efekt nepotvrdili a výsledky boli zmiešané. Terapia akustickými vlnami si preto vyžaduje ešte množstvo výskumu (12, 13, 14).

Terapie laserom alebo svetlom

Výkonný laser či iné zariadenie produkujúce svetlo sa využívajú buď priamo na pokožku v neinvazívnych procedúrach, alebo pod pokožku pri invazívnych procedúrach.

Neinvazívna liečba zatiaľ žiadne výraznejšie úspechy nedosiahla (15, 16).

Štúdie invazívnej laserovej terapie však potvrdili jej účinnosť pri redukcii celulitídy (17, 18, 19, 20, 21).

Invazívna laserová terpia rozpúšťa tukové bunky a časť spojivového tkaniva, ktoré sťahuje pokožku a vytvára tak hrbolčeky. Laser môže tiež omladiť kožu a zvýšiť produkciu kolagénu.

Štúdie zatiaľ mali len malý rozsah a aj terapia laserom si vyžaduje ďalší výskum (3, 22).

Rádiofrekvenčná terapia

Rádiofrekvenčná terapia zahŕňa zohrievanie kože využitím elektromagnetických rádiových vĺn. Podobne ako laserová terapia, aj rádiové vlny podporujú obnovu kožných buniek a produkciu kolagénu, a tiež rozkladajú tukové bunky.

Intenzita liečby sa dá upraviť zmenou frekvencie rádiových vĺn. Často sa využíva v kombinácii s inými terapiami, napríklad masážou.

Väčšina štúdií, ktoré skúmali rádiofrekvenčnú terapiu, mala buď nízku kvalitu alebo zmiešané výsledky. Kvôli tomu nie je v súčasnosti zrejmé, nakoľko je rádiofrekvenčná terapia funkčná, a to najmä z dlhodobého hľadiska.

Iné druhy liečby

Existuje veľa druhov liečby, ktoré o sebe prehlasujú, že dokážu eliminovať celulitídu:

Suplementy: Ginkgo biolba, Centella asiatica, Melilotus officinalis
Mezoterapia: Množstvo maličkých injekcií vitamínov do pokožky
Terapia oxidom uhličitým: Vstrekovanie oxidu uhličitého pod kožu
Narezávanie: Malé narezávanie spojivových tkanív, ktoré spôsobujú celulitídu
Kompresné prádlo: Kompresné prádlo pomáha pri zadržiavaní tekutín
Kolagénové injekcie: Injekcie kolagénu do postihnutých oblastí

Kvalita dôkazov účinnosti týchto metód je však veľmi nízka, kvôli čomu je takmer nemožné určiť ich efektivitu.

Dá sa celulitídy zbaviť?

Ak vás trápi celulitída, niektoré z vyššie rozoberaných metód vám môžu pomôcť pri zmierňovaní prejavov celulitídy.

V súčasnosti ale nepoznáme žiadnu liečbu, ktorá by bola efektívna pri dlhodobom odstraňovaní celulitídy.

Je možné, že sa nedá kompletne vyhnúť celulitíde. Zdravá strava, aktívny životný štýl, cvičenie a udržiavanie si zdravej hmotnosti však môžu účinne príchod celulitídy zdržať.

Zdroj: https://authoritynutrition.com/cellulite/

Komentáre

Related posts