Ako sa zbaviť akné? Jedenásť účinných domácich tipov

Akné - ako sa ho zbaviť

Akné patrí medzi najčastejšie kožné problémy na svete. Počas života ho zažije až 85% z nás. Konvenčná liečba akné môže byť drahá a často má neželané vedľajšie účinky, napríklad vysychanie pleti, začervenanie či podráždenie pokožky.

To prinútilo mnoho ľudí zamyslieť sa nad tým, ako akné liečiť v domácom prostredí. Internet je plný návrhov, no fungujú skutočne prírodné spôsoby liečby?

Čo je príčinou akné?

Akné sa začína objavovať, keď sa póry upchajú kožným mazom a mŕtvymi kožnými bunkami.

Každý pór je napojený na mazovú žľazu, ktorá produkuje olejnatú substanciu – sébum. Keď je mazu priveľa, upcháva póry a spôsobuje rast baktérií Propionibacterium acnes.

Biele krvinky atakujú tieto baktérie, čo vedie ku kožným zápalom a vzniku prejavov akné. Niektoré prípady akné sú silnejšie než iné, no bežné symptómy zahŕňajú biele bodky, čierne bodky a vyrážky.

K vývoju akné prispieva veľa faktorov, vrátane genetiky, stravy, stresu, hormonálnych zmien a infekcií.

Nižšie nájdete 11 tipov, ktoré vám môžu v boji s akné pomôcť.

1. Jablčný ocot

Jablčný ocot sa vyrába fermentáciou jablčného vína, alebo nefiltrovaného džúsu z lisovaných jabĺk. Podobne ako iné druhy octu, je známy pre svoju schopnosť bojovať s množstvom baktérií a vírusov.

Jablčny ocot obsahuje niekoľko organických kyselín, ktoré preukázateľne zabíjajú baktérie akné. Konkrétne kyselina sukcinová potláča zápaly, ktoré spôsobujú baktérie, čím zabraňuje vzniku jaziev. Kyselina mliečna taktiež zlepšuje vzhľad jaziev po akné.

Jablčný ocot je navyše výborný na vysúšanie nadbytku oleja, ktorý akné spôsobuje.

Ako používať jablčný ocot pri liečbe akné:

– zmiešajte jeden diel jablčného octu a tri diely vody
– po umytí pleti jemne aplikujte zmes na kožu pomocou vatového tampónu
– nechajte ocot pôsobiť 5 až 20 sekúnd a potom kožu opláchnite a vysušte
– proces opakujte 1- až 2-krát denne, podľa potreby

Čistý jablčný ocot môže spôsobiť podráždenie kože, preto by ste ho vždy mali riediť vodou a aplikovať v menšom množstve.

2. Doplňte zinok

Zinok je esenciálny minerál, nevyhnotný pre správny rast buniek, tvorbu hormónov, metabolizmus a zdravú imunitu.

Zároveň je zinok jedným z naviac preskúmaných liečebných prostriedkov pri akné. Výskum ukazuje, že ľudia trpiaci akné mávajú v krvi nižšiu hladinu zinku než tí, ktorých pleť je čistá.

Niekoľko štúdií ukázalo, že orálna suplementácia zinku môže akné zredukovať. V jednej štúdií dostávalo 48 pacientov zinok v orálnej forme (tablety) trikrát denne. Po oôsmich týždňoch 38 pacientov zaznamenalo 80 až 100% redukciu akné.

Optimálna dávka zinku pri liečbe akné nebola zatiaľ stanovená, štúdie zaznamenali účinnosť pri množstvách 30 až 45 miligramov zinku v elementálnej forme denne.

Elementálny zinok je množstvo zinku v zlúčenine. Zinok je totiž dostupný v mnohých formách a každá z nich má iný podiel tohto minerálu. Najviac je zinok zastúpený v oxide zinočnatom (až 80%).

Odporúčaný horný limit príjmu zinku denne je 40 mg, preto je rozumné v začiatkoch liečby nepresiahnuť túto dávku. Nadmerný príjem zinku môže mať neželané vedľajšie účinky, napríklad bolesť žalúdka či podráždenie čriev.

Dôležité je zinok suplementovať orálne. Aplikácia na kožu nemá žiaden efekt, keďže absorpcia zinku kožou je minimálna.

3. Maska z medu a škorice

Med aj škorica sú excelentnými zdrojmi antioxidantov. Štúdie zistili, že aplikovanie antioxidantov na pokožku je pri liečbe akné účinnejšie, než aplikovanie retinoidov a benzoylperoxidu – dvoch bežných liekov na akné, ktoré majú antibakteriálne účinky.

Antioxidanty v štúdiách boli vitamín B3, kyselina linoleová a askorbylfosfát sodný (derivát vitamínu C). Práve tieto antioxidanty sa v mede a škorici nenachádzajú, ale môžeme predpokladať, že iné antioxidanty budú mať podobný efekt.

Med a škorica majú tiež antibakteriálne vlastnosti a tlmia zápaly, čo sú dva faktory tvorby akné.

Protizápalové, antioxidačné a antibakteriálne vlastnosti medu a škorice môžu byť prevenciou vzniku akné, no zatiaľ žiadna štúdia nepotvrdila ich vlastnosť akné vyliečiť.

Ako si vyrobiť masku z medu a škorice:

– zmiešajte dve lyžice medu a jednu čajovú lyžičku škorice, aby ste vytvorili pastu
– po čistení pleti aplikujte masku na tvár a nechajte pôsobiť 10 až 15 minút
– potom masku zmyte a usušte

4. Bodová liečba čajovníkovým olejom

Čajovníkový olej je extrahovaný z listov Čajovníka austrálskeho (Melaleuca alternifolia). Je známy pre svoju vlastnosť zabíjať baktérie a redukovať podráždenie pokožky.

Niektoré štúdie zistili, že aplikovanie 5% roztoku čajovníkového oleja na pleť efektívne redukuje akné. V porovnaní s 5% roztokom benzoylperoxidu nefunguje čajovníkový olej tak rýchlo, no dokáže výrazne zlepšiť stav akné po troch mesiacoch používania. Čajovníkový olej má tiež menej neželaných vedľajších účinkov, ako sú vysušená poleť, podráždenie či pálenie.

Čajovníkový olej je veľmi silný, preto ho vždy pred použitím zrieďte.

Ako používať čajovníkový olej:

– zmiešajte jeden diel čajovníkového oleja s 9 dielmi vody
– namočte bavlnený tampón to zmesi a aplikujte na postihnuté miesta
– pleť môžete potom natrieť aj zvláčňujúcim krémom
– opakujte tento proces 1 až 2 razy denne

5. Zelený čaj

Zelený čaj je veľmi bohatý na antioxidanty a jeho pitie môže podporiť dobré zdravie.

Zatiaľ nejestvujú žiadne štúdie, ktoré by skúmali vplyv pitia zeleného čaju na akné, ale jeho priama aplikácia na postihnuté miesta pokožky preukázateľne pomáha.

Zelený čaj pleti pomáha pravdepodobne vďaka obsahu flavonoidov a tanínov, ktoré bojujú s baktériami a redukujú zápaly, dve hlavné príčiny akné.

Dôležitý antioxidant v zelenom čaji – epigalokatechín-galát (EGCG) – redukuje produkciu mazu, zápasí so zápalmi a spomaľuje rast baktérií akné.

Viaceré štúdie ukázali, že 2% až 3% extrakt zeleného čaju, aplikovaný na pokožku, výrazne redukuje produkciu mazu a tvorbu vyrážok pri akné.

Môžete si buď kúpiť krémy a maste, ktoré obsahujú zelený čaj, ale rovnako účinný roztok zeleného čaju si môžete pripraviť aj doma.

Ako si pripraviť zelený čaj pre aplikáciu na pleť?

– listy zeleného čaju povarte vo vode 3 až 4 minúty
– nechajte čaj vychladnúť
– vatovým tampónom natrite pleť zeleným čajom, prípadne môžete skúsiť čaj naliať do rozprašovača a aplikovať ho na tvár rozprašovaním
– nechajte čaj zaschnúť a pleť si umyte a usušte

Listy zeleného čaju, ktoré po varení ostanú, môžete primiešať do medu a urobiť si tak pleťovú masku.

A hoci neexistujú priame dôkazy, že pitie zeleného čaju lieči akné, výskum naznačuje, že to môže priniesť benefity. Zelený čaj napríklad znižuje hladinu krvného cukru aj inzulínu, čo sú takisto faktory, ktoré prispievajú k tvorbe akné.

6. Zvláčnite pleť aloe vera

Aloe vera je tropická rastlina, ktorej listy produkujú priehľadný gél. Tento gél je často pridávaný do krémov, mastičiek a mydiel. Používa sa na liečbu odrenín, vyrážok, popálenín či iných poškodení kože.

Pri aplikácii na kožu gél z aloe vera podporuje liečbu kože, ošetruje popáleniny a bojuje so zápalmi.

Aloe vera obsahjuje kyselinu salicilovú a síru, obe látky sa používajú aj pri liečbe akné. Niekoľko štúdií už potvrdilo, že kyselina salicilová po aplikovaní na kožu viditeľne redukuje akné. Podobne aj síra.

Aj keď je výskum sľubný, benefity aloe vera proti akné si vyžadujú ďalšie preskúmanie.

Ako použiť aloe vera:

– zoškrabte gél z listov aloe vera lyžicou
– gél natrite na očistenú tvár
– opakujte 1 až 2 razy denne

Gél z aloe vera si môžete kúpiť aj v obchode, no dajte si pozor, aby ste kúpili čistý gél a nie zmes s inými látkami.

7. Suplementujte rybí olej

Omega-3 mastné kyseliny sú neuveriteľne zdravým tukom, ktorý má množstvo benefitov pre naše zdravie.

Omega-3 tuky musíme prijímať v strave, no ako ukazuje výskum, väčšina západnej populácie ich nekonzumuje dosť.

Rybí olej obsahuje dva hlavné typy omega-3 mastných kyselín: kyselinu eikosapentaenovú (EPA) a kyselinu dokosahexaenovú (DHA).

EPA prospieva koži viacerými spôsobmi, vrátane tlmenia produkcie oleja, udržiavania adekvátnej hydratácie a prevencie akné.

Vysoká hladina EPA a DHA zlepšuje ukazovatele zápalov, čo môže znížiť riziko akné.

V jednej zo štúdií suplementovalo 45 účastníkov s akné omega-3 mastné kyseliny a po desiatich týždňoch sa ich akné výrazne zredukovalo.

Neexistuje konkrétne odporúčané denné množstvo omega-3 mastných kyselín, ktoré by ste mali užiť. Väčšina zdravotníckych organizácií ale odporúča dospelým ľuďom minimálne 250 až 500 miligramov EPA a DHA denne.

Omega-3 mastné kyseliny nemusíte len suplementovať v doplnkoch, získať ich môžete aj v strave, najmä jedením lososa, sardiniek, ančovičiek, vlašských orechov, chia semienok či ľanových semienok.

8. Pravidelne pleť exfoliujte

Exfoliácia je proces odstraňovania najvrchnejšej vrstvy mŕtvych kožných buniek. Exfoliovať môžete mechanicky, používaním kefky či škrabky, aby ste bunky odstránili fyzicky. Chemicky môžete bunky odstrániť kyselinou, ktorá ich dokáže rozložiť.

Exfoliácia zlepšuje akné práve tým, že zbavuje pleť mŕtvych kožných buniek, ktoré upchávajú póry. Jej benefitom je aj zlepšenie účinnosti ostatných metód, keďže umožní látkam hlbšiu penetráciu pleti.

Nanešťastie, výskum exfoliácie a jej vlastností na liečbu akné je obmedzený.

Niektoré štúdie ukazujú, že mikrodermoabrázia (jedna z metód exfoliácie) môže zlepšiť vzhľad pokožky, vrátane niektorých jaziev po akné.

V jednej malej štúdii bolo 25 pacientov s akné liečených mikrodermoabráziami v týždňových intervaloch po dobu osem týždňov. Fotografie pred a po ukázali, že táto metóda vzhľad akné zlepšila. 96% účastníkov bolo spokojných s výsledkami a procedúru by odporúčali aj iným.

Existuje široká paleta exfoliačných produktov, dostupných v obchodoch, no celkom ľahko dosiahnete rovnaký efekt aj s tým, čo nájdete doma.

Ako si vytvoriť domácu exfoliačnú zmes:

– zmiešajte rovnaký pomer cukru (alebo soli) a kokosového oleja
– pleť vydrhnite touto zmesou a opláchnite
– exfoliujte tak často, ako potrebujete, no najviac raz za deň

9. Preferujte nízkoglykemickú stravu

Vzťah medzi stravou a akné je diskutovaný už roky. Nedávne dôkazy naznačujú, že niektoré diétne faktory, napríklad inzulín či glykemický index, môžu byť s akné asociované.

Glykemickký index potravín (GI) je miera, ktorá hovorí o tom, ako rýchlo potravina zvýši hladinu krvného cukru.

Konzumácia potravín s vysokým glykemickým indexom spôsobuje prudký nárast hladiny inzulínu. A práve vysoká hladina inzulínu je podľa vedcov spojená s vyššou produkciou kožného oleja. Kvôli tomu sú potraviny s vysokým glykemickým indexom pravdepodobne jedným z priamych spúšťačov akné.

Potraviny s vysokým GI zahŕňajú biely chleb, sladené nápoje, koláče, sladkosti, cukrové cereálie a ďalšie spracované potraviny.

Medzi potraviny s nízkym GI patrí ovocie, zelenina, strukoviny, orechy a celé, či minimálne spracovávané potraviny.

V jednej štúdii sa 43 účastníkov stravovalo buď nízko-, alebo vysokoglykemicky. Po 12 týždňoch zaznamena nízkoglykemická skupina výrazné zlepšenie akné aj inzulínovej senzitivity. Podobné výsledky zaznamenala aj iná štúdia s 31 účastníkmi.

Tieto malé štúdie naznačujú, že strava s nízkym glykemickým indexom môže byť prevenciou vzniku akné, no zaslúži si aj ďalší výskum.

10. Nestresujte sa

Hormóny, ktoré naše telo vylučuje pri dlhotrvajúcom strese, zvyšujú produkciu kožného mazu a zhoršujú zápaly, čím prispievajú k horším prejavom akné.

Viacero štúdií spojilo stres s vyšším stupňom akné. Stres tiež môže spomaliť hojenie rán po akné o 40%.

Niektoré relaxačné a stres-redukujúce technicky môžu zlepšiť stav akné, no serióznejší výskum účinnosti chýba.

Ako zredukovať stres:

– doprajte si viac spánku
– nevyhýbajte sa fyzickej aktivite
– cvičte jógu
– meditujte
– dýchajte zhlboka

11. Pravidelne cvičte

Cvičenie podporuje zdravú cirkuláciu krvi. Lepšie prekrvenie pomáha vyživovať kožné bunky, čo môže byť prevenciou i liečbou akné.

Cvičenie má tiež dôležitú úlohu pri regulácii hormónov.

Niekoľko štúdií ukázalo, že cvičenie môže odbúrať stres a úzkosť, teda faktory, ktoré prispievajú k tvorbe akné.

Dospelí ľudia by podľa rozšírených oodporúčaní mali cvičiť 3- až 5-krát denne, aspoň 30 minút. Cvičenie môže zahŕňať chôdzu, turistiku, beh, či dvíhanie činiek.

Zdroj: https://authoritynutrition.com/13-acne-remedies/

Komentáre

Related posts