15 pozitív silového tréningu, o ktorých ste možno nevedeli

Silový tréning

Pätnásť zaujímavých tipov, ktoré napísala Laanna Carrasco, editorka Poliquin Group™.

1) Dvíhanie malej záťaže Vás nikam nedostane

Aby ste zosilneli, potrebujte na svaly „vyrukovať“ s hmotnosťami, na ktoré nie ste zvyknutí a denne ich nepoužívate. Štúdie ukazujú, že ľudia sa vo fitnes centrách príliš šetria a podceňujú. Majú tendenciu dvíhať len 30 až 50% z tej záťaže, ktorá by bola skutočne efektívna pre budovanie sily a svalovej hmoty.

2) Silový tréning je najlepšou voľbou pre budovanie zdravých kostí

Bývalí, už neaktívni športovci, ktorých tréning zahŕňal cvičenie s činkami, majú omnoho silnejšie kosti než ich rovesníci, ktorí silový tréning nevyužívali. Dokazujú to štúdie, podľa ktorých majú títo muži až o 50% nižšie riziko vzniku zlomenín (u žien je toto číslo nižšie, ale stále slušné – 20%).

3) Silový tréning zlepšuje hormonálnu rovnováhu a reprodukčné zdravie

Okrem známeho nárastu hladiny testosterónu u mužov vedie silový tréning aj k lepšej regulácii hormónov spojených s hladom a využitím energie. Takisto zlepšuje metabolizmus estrogénu a vyrovnáva hladinu stresového hormónu kortizolu.

4) Silový tréning zlepšuje kvalitu spánku tak, aby ste sa menej budili a ľahšie zaspávali

Dôvodom je, že tréning redukuje zápaly a podporuje cirkadiánny rytmus (denné biologické hodiny). Štúdie dokazujú, že benefity silového tréningu sa prejavia aj na zdravých „spáčoch“, aj na ľuďoch s insomniou a inými poruchami spánku.

5) Vďaka činkám sa Vám bude dariť lepšie v škole či v práci

Štúdie ukazujú, že vysokoškolskí študenti, ktorí sa venujú silovému tréningu, majú v škole o čosi lepšie známky. A profesionáli, ktorí sa zabávajú s činkami, majú pre zmenu o čosi vyššie platy. Dôvodom môže byť to, že cvičenie zvyšuje sebavedomie. Ďalej zlepšuje výzor, čo koreluje s bohatstvom a úspechom.

Poznámka: Áno, vieme o výnimkách, nie je to zákon, len štatistika 🙂

6) Silový tréning z Vás urobí šampióna

Cvičenie s činkami je ideálnym spôsobom na „nakopnutie“ sa k zdravým návykom. Začnete cvičiť, viac sa zladíte so svojim telom, a to vo Vás vyvolá túžbu jesť zdravšie, čo sa prejaví na vstávaní i celom dni. Stanete sa takým človekom, na akého ste sa vždy chceli podobať, pretože deň bude Váš.

7) Cvičiť môžete kdekoľvek – nepotrebujete fitko

Nemáte po ruke činky ani strongman náradie? Nevadí! Skúste si zacvičiť s vlastnou váhou, zašprintovať okolo bloku či vybehnúť párkrát po schodoch, možno aj s nejakým závažím v rukách.

8) Silový tréning má pozitívny vplyv na inzulínové zdravie a reguláciu cukru v krvi

Budovaním svalovej hmoty zvyšujete citlivosť svalov na inzulín aj ich dopyt po glukóze. To prispieva k lepšej stavbe tela a prevencii cukrovky. Šikovní lekári kombinujú tréning so záťažou a vysokobielkovinovú diétu ako liečbu cukrovky či jej prvých príznakov.

9) Silový tréning je najefektívnejší pre chudnutie

Stačí ho vhodne doplniť zmenou stravy a zistíte, že neexistuje efektívnejšia cesta na spaľovanie zásob tuku.

10) Silový tréning cibrí nervový systém a zlepšuje reakčný čas

Silový tréning okrem iného pozitívne vplýva aj na obyčajnú chôdzu. Redukuje totiž riziko toho, že sa potknete a spadnete, pretože Vaše reakcie budú rýchlejšie.

11) Silový tréning koreluje s nižším rizikom rakoviny

Zrejme preto, že zastúpenie svalového tkaniva je primárnym prediktorom prežitia rakoviny.

Lepšia hormonálna rovnováha takisto zohráva významnú úlohu. Napríklad u žien, ktoré v mladom veku cvičili, sa preukázalo nižšie riziko vzniku rakoviny prsníka, pretože fyzická aktivita optimalizuje metabolizmus estrogénu.

12) Tuk z brucha nezhodíte cvičením skracovačiek (brušákov)

A to isté platí aj pre tučné stehná – tuk z nich neodstránite tým, že budete robiť drepy (vlastne áno, ale nie kvôli „geografickému“ zameraniu cviku).

Čo sa deje v skutočnosti je, že cvičením budujete svalovú hmotu – aj v problematických partiách. Vďaka tomu majú tieto partie lepší tvar a vyzerajú pevnejšie. Aby ste však odstránili tuk, musíte trénovať celé telo a upraviť stravovacie návyky.

13) Aj deti môžu cvičiť (ak majú aspoň šesť rokov)

Deti by mali cvičiť pod vedením skúseného trénera, špecializovaného na mládež. Silový tréning môže deti správne nastaviť – aby boli po zvyšok života štíhle, viedli zdravý spôsob života a s ľahkosťou prekonali obdobie puberty. Na to všetko postačí zlepšenie koordinácie a skúsenosti s pocitmi, ktoré sprevádzajú aj fyzické zmeny počas života.

14) Silový tréning núti mozog lepšie pracovať

Opäť vďaka hormónom. To znamená, že budete bystrejší, budete sa cítiť veselšie a riziko depresie sa u Vás zníži.

Cvičenie s činkami alebo inou záťažou môže byť dokonca liekom na ľahké formy depresie, vedeli ste to?

15) Nepotrebujete nadupaný plán, aby ste mohli začať cvičiť. Stačí dodržať pár pravidiel

Začiatočníkom odporúčame, aby si prečítali článok Vyťažte zo silového tréningu maximum vďaka týmto 7 pravidlám

 

Komentáre

Related posts

Leave a Comment